Джерело статті

З 1 по 5 листопада 2004 р. у м. Белладжо (Італія) в рамках Спеціальної програми з досліджень, розвитку і підготовки дослідників в області репродукції людини ПРООН, ЮНФПА, ВООЗ та Світового банку проведено Міжнародну погоджувальну конференцію з нехірургічного (медикаментозного) аборту на початку I триместру вагітності.

Перед початком конференції медичних працівників з різних країн світу, які виконують штучні аборти, попросили скласти список найпоширеніших питань про медикаментозний аборт. Учасники конференції вивчили представлені питання і на підставі даних наукової літератури та власного клінічного досвіду відповіли на них. Ці відповіді представлені в цій публікації.

Єдина схема медикаментозного аборту, що відповідає критеріям ефективності, – це комбінація міфепристону та простагландину (мізопростолу).

Представлені тут рекомендації стосуються медикаментозного аборту на початку I триместру вагітності (до 63-го дня вагітності, рахуючи з 1-го дня останньої менструації). Хоча послідовне призначення міфепристону та мізопростолу дозволяє перервати вагітність на будь-якому терміні (у деяких країнах ця комбінація дозволена до застосування до 24-го тижня вагітності), переривання вагітності терміном понад 63 днів проводять рідше, воно вимагає перебування в стаціонарі і пов'язане з вирішенням особливих медичних, юридичних та організаційних питань.

Випадки, коли варто застосовувати медикаментозний аборт:

• Бажання жінки.
• Дуже ранній термін вагітності – до 49-го дня вагітності медикаментозний аборт вважається більш ефективним, ніж хірургічний, особливо якщо наявна клінічна практика не передбачає детального дослідження видаленого плодового яйця.
• Виражене ожиріння (індекс маси тіла понад 30 кг/м2), за відсутності інших факторів ризику атеросклерозу, коли можливі технічні труднощі при виконанні хірургічного аборту,
• Вади розвитку або міома матки, хірургічні втручання на шийці матки в анамнезі, коли можливі технічні труднощі при виконанні хірургічного аборту.
• Небажання жінки піддаватися хірургічному втручанню.

Випадки, коли краще застосовувати хірургічний аборт: 

• Бажання жінки одночасно провести стерилізацію.
• Протипоказання щодо медикаментозного аборту.
• Тимчасові або географічні чинники, що перешкоджають спостереженню після медикаментозного аборту, який необхідний, щоб переконатися, що плодове яйце видалене повністю.

Які протипоказання щодо медикаментозного аборту?

Абсолютних протипоказань щодо медикаментозного аборту небагато. До них належать:

• алергічні реакції на один з препаратів, що застосовується для медикаментозного аборту, в анамнезі;
• спадкові порфірії;
• хронічна надниркова недостатність;
• передбачувана або доведена позаматкова вагітність.

Запобіжні заходи потрібні при виконанні медикаментозного аборту в таких випадках:

• тривале лікування глюкокортикоїдами, зокрема у зв'язку з тяжкою бронхіальною астмою;
• порушення згортання крові;
• важка анемія;
• серцево-судинні захворювання або фактори ризику атеросклерозу (наприклад, артеріальна гіпертензія та куріння).

Які особливості жінки слід враховувати при виконанні медикаментозного аборту?

Вік. Ні підлітковий, ні старший (наприклад, після 35 років) вік не повинен вважатися протипоказанням щодо медикаментозного аборту.

Анемія. Цей стан слід вважати протипоказанням щодо медикаментозного аборту. Якщо анемія виявлена під час штучного аборту, показано її лікування. Середня крововтрата під час медикаментозного аборту може бути більшою, а частота тяжкої кровотечі – вищою, ніж під час хірургічного.

• Годування груддю. Міфепристон може потрапляти в грудне молоко. При вивченні впливів міфепристону на ендокринну систему плоду відмічено підвищення рівнів адренокортикотропного гормону і кортизолу. Клінічне значення цих змін невідоме. У грудне молоко досить швидко після застосування потрапляє також невелика кількість мізопростолу, проте, чи впливає це на стан дитини, чи ні, невідомо. Сироваткова концентрація мізопростолу при прийомі всередину швидко знижується, тому мізопростол рекомендують приймати внутрішньо, відразу після годування грудьми, а наступне годування проводити через 4 години. При інтравагінальному введенні сироваткова концентрація мізопростолу залишається високою довше, тому годування слід проводити через 6 годин або пізніше. На жаль, наявні дані не дозволяють дати точні рекомендації з оптимального часу призначення мізопростолу на фоні годування груддю.

• Цукровий діабет типу 1 і патологія щитовидної залози. Даних про те, що медикаментозний аборт викликає погіршення стану хворих з цією патологією, немає. Однак міфепристон in vitro змінює чутливість до інсуліну, що може впливати на рівні глюкози плазми та інсуліну сироватки.

• Багатоплідна вагітність. Даних про те, що при багатоплідній вагітності ефективність медикаментозного аборту нижча або потрібно змінювати дози препаратів, немає.

Ожиріння. Даних про те, що при ожирінні ефективність медикаментозного аборту нижча або потрібно змінювати дози препаратів, немає.

Кесарів розтин в анамнезі. За даними одного дослідження, кесарів розтин в анамнезі не впливає на безпеку та ефективність медикаментозного аборту на ранніх термінах вагітності.

• Куріння. Даних про те, що куріння впливає на результат медикаментозного аборту, немає. Проте куріння підвищує ризик атеросклерозу, що повинно враховуватися при оцінці протипоказань щодо медикаментозного аборту.

Вроджені (вади розвитку) і набуті органічні зміни матки, хірургічні втручання на шийці матки в анамнезі. Даних про те, що це є протипоказанням щодо медикаментозного аборту, немає.

Яке обстеження необхідно зробити перед медикаментозним абортом?

Як і при використанні інших методів штучного аборту, протипоказання і фактори ризику ускладнень уточнюють при зборі анамнезу. З'ясовують, чи страждає жінка або її родичі захворюваннями, при яких протипоказаний медикаментозний аборт, які лікарські засоби приймає жінка, чи були у неї алергічні реакції, чи є підвищена кровоточивість. З'ясовують акушерський та гінекологічний анамнез, зокрема наявність позаматкових вагітностей та захворювань, що передаються статевим шляхом. Оцінюють ризик захворювань, що передаються статевим шляхом. При цьому враховують поширеність таких захворювань в цій місцевості. Лікар повинен брати до уваги, що небажана вагітність могла наступити в результаті згвалтування або примусу до статевих стосунків.

Базове обстеження включає визначення пульсу, артеріального тиску і температури тіла. Лабораторні дослідження перед медикаментозним абортом необов'язкові. З урахуванням виявлених факторів ризику і наявних ресурсів можна визначити рівень гемоглобіну, групу крові та Rh-фактор, провести дослідження для виявлення гепатитів В і С, ВІЛ-інфекції та захворювань, що передаються статевим шляхом. В ідеалі слід виділяти патогенну мікрофлору піхви і за потреби проводити відповідне лікування.

Дослідження Rh-фактора. На наявність Rh-фактора багато в чому впливають раса і національність. Найбільше осіб з Rh-негативною кров'ю серед білих. Теоретично ризик алоімунізації до 63-го дня вагітності вкрай низький. Даних про її розвиток на такому терміні вагітності немає. У зв'язку з цим визначення групи крові і Rh-фактора і профілактичне введення анти-РПО(0)-імуноглобуліну при медикаментозному аборті на ранніх термінах вагітності необов'язкові. За наявності ресурсів у місцевостях, де багато осіб з Rh-негативною кров'ю, визначення Rh-фактора і профілактичне введення анти-Р^Ю(0)-імуноглобуліну в рамках надання допомоги при медикаментозному аборті – доцільні.

Чи можна викликати аборт, призначивши тільки простагландин?

Викликати аборт на ранніх термінах вагітності можна, призначивши тільки простагландин. Однак навіть найбільш активні режими, що передбачають повторне інтравагінальне застосування відносно високих доз мізопростолу (0,8 мг), менш ефективні і частіше супроводжуються побічними діями, ніж комбінація міфепристону та простагландину.

Яке знеболення необхідне під час медикаментозного аборту?

Біль викликає як саме переривання вагітності, так і простагландини. Найчастіше біль виникає через кілька годин після призначення простагландину, коли плодове яйце виходить із порожнини матки. За даними досліджень, медикаментозний аборт супроводжується менш інтенсивним болем у жінок старшого віку, за наявності вагітностей в анамнезі, а також на більш ранніх термінах вагітності. Проте жоден із цих факторів не дозволяє передбачити індивідуальний перебіг медикаментозного аборту.

Сприйняття болю і потреба в знеболюванні індивідуальні і багато в чому залежать від культурних особливостей. У будь-якому випадку медичні працівники повинні надавати адекватне знеболення всім жінкам, які вимагають його під час медикаментозного аборту. Призначають парацетамол, 500-1000 мг, або нестероїдні протизапальні засоби, наприклад ібупрофен, 200 мг. У разі сильного болю до одного з цих препаратів додають кодеїн, 30-40 мг.

Чи потрібне хірургічне втручання при неповному аборті?

Кровотеча після медикаментозного аборту, поступово зменшуючись, триває в середньому приблизно 2 тижні. Зрідка незначні кров'янисті виділення зберігаються до 45 днів. Кровотеча після медикаментозного аборту триває зазвичай довше, ніж після вакуум-аспірації. При доброму загальному стані жінки ні тривалі кров'янисті виділення, ні наявність залишків плодового яйця в порожнині матки за даними ультразвукового дослідження не є показанням до хірургічного втручання. Залишки плодового яйця будуть видалені з порожнини матки разом із кров'ю. Хірургічне втручання проводять за наполяганням жінки, при тривалій і важкій кровотечі, при розвитку анемії або інфекційних ускладнень. В останньому випадку показана також антимікробна терапія.

Як оцінити ефективність медикаментозного аборту?

У кожному разі медикаментозного аборту важливо переконатися, що вагітність дійсно перервана. Якщо кваліфікований медичний працівник підтвердив виділення плодового яйця через кілька годин після введення простагландину, подальше спостереження не потрібне. В інших випадках жінку запрошують для обстеження у зручний для неї час приблизно через 2 тижні після призначення міфепристону.

Під час цієї консультації слід за допомогою бімануального або, якщо це можливо, ультразвукового дослідження підтвердити повний аборт. Якщо проводять серійне визначення В-субодиниці хоріонічного гонадотропіну в сироватці або сечі, слід пам'ятати, що низькі рівні цього гормону можуть визначатися до 4 тижнів після повного виходу плодового яйця з порожнини матки. За наявності ознак вагітності або незначних кров'янистих виділень з піхви слід думати про вагітність, що розвивається.

Які методи контрацепції можна застосовувати після медикаментозного аборту?

Більшість жінок, яким проведено медикаментозний аборт у зв'язку з небажаною вагітністю, не планують вагітність найближчим часом. Іноді є медичні показання до попередження вагітності після аборту. Отож планування сім'ї  невід'ємна частина надання комплексної медичної допомоги в рамках виконання штучного аборту.

Жінки, яким проведено штучний аборт на ранніх термінах вагітності, можуть завагітніти знову практично відразу після нього. Овуляція може статися на 10-й день після штучного аборту в I триместрі вагітності. За даними одного з досліджень, протягом 6 тижнів після аборту овуляція відбувається у 78 % жінок.

Після медикаментозного аборту жінка може застосовувати будь-який сучасний метод контрацепції. Питання контрацепції слід обговорити з жінкою під час консультації перед штучним абортом. В ідеалі ефективний метод контрацепції повинен бути доступний їй відразу після аборту.

Прийом комбінованих пероральних контрацептивів можна починати в день застосування мізопростолу, коли зазвичай відбувається "вигнання" плодового яйця з порожнини матки. Застосування комбінованих пероральних контрацептивів відразу після медикаментозного аборту вивчено у двох проспективних рандомізованих плацебо-контрольованих дослідженнях. Відмінностей у частоті повного аборту, ускладнень і тривалості кровотечі не відзначено. Пероральні контрацептиви, що містять тільки прогестагени, нерідко викликають кровотечі прориву, які можна прийняти за прояви неповного аборту.

Застосування імплантаційних контрацептивів та медроксипрогестерону для внутрішньом'язового введення часто супроводжується аменореєю або нерегулярними кров'яними виділеннями. Визначити, перервана вагітність чи ні, в цьому випадку важко. У зв'язку з цим починати використовувати ці методи контрацепції краще після того, як доведено переривання вагітності. Те ж стосується стерилізації та внутрішньоматкової контрацепції.

Якщо вибрано метод контрацепції, почати застосовувати який відразу не можна, до підтвердження переривання вагітності жінці рекомендують використовувати презервативи. Інші методи, як-от шийкові ковпачки, вагінальні діафрагми, контрацептивні губки, а також сперміциди у вигляді піни, гелю або вагінальних таблеток, можна застосовувати, коли жінка відновить статеве життя, бажано після припинення кров'яних виділень. Використання ритмічних методів контрацепції можливе тільки після відновлення менструального циклу.